ROOT

Mariusz BAYER Beyrowski. Opublikowano w Android

Producenci urządzeń oraz Google (twórca Androida)  wprowadzają pewne zabezpieczenia i ograniczenia, które nie pozwalają na pełną modyfikację systemu (system „idiotoodporny”). Ci bardziej inteligentni muszą się trochę napracować aby mieć dostęp do wszystkich funkcji systemu czyli mieć pełny dostęp do ustawień systemowych – w systemie Windows jest dość proste wystarczy mieć uprawnienia Administratora, w Androidzie (Linux) trzeba mieć uprawnienia specjalne „root”:

  Co to jest root telefonu – podstawowe informacje

Czym jest rootowanie i skąd wzięła się ta nazwa? Root polega na uzyskaniu dostępu do rdzenia ustawień systemowych telefonu. Root po angielsku oznacza „korzeń” i to bardzo dobrze oddaje sens całego procesu, ponieważ dzięki niemu uzyskujemy wejście do podstaw całego systemu Android w naszym urządzeniu.

Chodzi o dostanie się do najgłębiej skrywanych opcji systemu Android, których normalnie nie możemy modyfikować w ustawieniach. Dzięki temu można na przykład instalować bardziej specyficzne, normalnie niedostępne aplikacje. Do rootowania stworzono wiele narzędzi i aplikacji mających umożliwić ten proces nawet laikowi nie obeznanemu z telefonami od strony technicznej.

Rootowanie systemu Android – co daje?

Jakie korzyści płyną ze zrootowania systemu Android? Jak już wspomniano, rootowanie to inaczej dochodzenie do rdzenia telefonu. W praktyce oznacza to dostęp do każdej możliwej funkcji, każdego pliku i każdej opcji Twojego telefonu.

Można to porównać do trybu administratora w systemach Windows. Tylko administrator systemu ma nieograniczony dostęp do wszystkich folderów, plików i ustawień, tym samym może swobodnie je modyfikować, usuwać i edytować. Dokładnie tak samo dzieje się, kiedy zrootuje się smartfona. Dostajesz też wtedy możliwość instalowania programów i aplikacji spoza Google Play, co przy normalnym trybie funkcjonowania zazwyczaj jest utrudnione z powodu szeregu zabezpieczeń, które znikają w trybie root.

Brak zabezpieczeń to jednak obosieczny miecz. W sieci czyha wiele zagrożeń i nie da się ukryć, że instalowanie rzeczy z nieznanych i niesprawdzonych stron może skończyć się zainfekowaniem urządzenia jakimś złośliwym oprogramowaniem. Zbytnie grzebanie w opcjach administratora może też się odbić na ogólnym funkcjonowaniu smartfona.


Proces „rootowania” systemu nie jest prosty ale w końcu udało mi się zmodyfikować kilka urządzeń między innymi te:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/moto-g9-play-464gb-forestgreen-odblokowany-root

https://allegrolokalnie.pl/oferta/xiaomi-redmi-8-464gb-czarny-odblokowany-root

 

Built with HTML5 and CSS3 • Copyright © 1996-2023 by BAYERMAN